Telte

205 telte tilbud. Du kan spare op til 41% 🙂

Alle 205 telte tilbud kommer fra Amazon og flere andre butikker. Hvis du klikker på et link og køber noget, så kan jeg tjene en mindre kommision. Min kommision ændrer ikke den pris du betaler.


Font Awesome sort down

1 2 3 4 ... 6

De bedste telt mærker

Udfra 13854 anmeldelser er her de 8 bedste telt mærker.

MærkeAnmeldelserStjerner
MSR7334.5
Jack Wolfskin554.4
Tatonka124.4
Vaude224.4
Easy Camp184.4
Coleman127984.3
Salewa1994.2
Terra Nova173.6

Da nogen telt mærker er mere populære end andre, så er der stor forskel på antallet af anmeldelser. Det er grunden til de mange anmeldelser af fx. Coleman og de relativt få anmeldelser af fx. Tatonka.

Udover anmeldelserne er det også en god ide at overveje dit budget. Hvad har du egentlig råd til når du skal købe et nyt telt. Typisk er telte fra et mærke som Black Diamond fx. dyrere end dem fra et mærke som Meru.

Vigtigst af alt er det selvfølgelig at du køber et telt som passer til dine behov. I modsat fald er det nok bedst slet ikke at købe et nyt telt.

Telt priser og tilbud

Omregnet til danske kroner, sĂĄ gĂĄr telt priserne fra 65 til 11888 DKK. Alle 205 telte er pĂĄ tilbud og du kan spare op til 4859 DKK.

Prisspændet for tilbudene på telte fra 20 af de mest populære mærker ser sådan her ud (modeller til voksne).

Du kan også se prisspændende for de forskellige mærker som tabel her:

MærkeBilligste (DKK)Dyreste (DKK)
Alps Mountaineering216897
Berghaus968968
Big Agnes26962696
Black Diamond9995944
Coleman5133194
Easy Camp1996649
Exped86938693
Ferrino12481248
Jack Wolfskin7691099
MSR20068024
Marmot24262535
Meru6565
Mountain Hardwear19211921
Nordisk21624748
Outwell9611888
Rab5941307
Robens20010773
Salewa9596538
Tatonka2404678
Vaude9479473

Forskellige slags telte

Hvis du kigger efter et bestemt type telt, sĂĄ kan du fx. checke tilbudene pĂĄ indertelte, kuppeltelte, tarps og tunneltelte.